PRP TEDAVİSİ İLE CİLDİNİZİ GENÇLEŞTİRİN

PRP Tedavisi ile Cildinizi Gençleştirin

PRP, yeni bir cilt gençleştirme yöntemi olan “Platelet Rich Plasma-Platelet” olarak adlandırılan tedavi yönteminin kısaltılmış adıdır. PRP, hastanın kendi plazmasını kullanarak kollajen üretimini ve hücre migrasyonunu uyandırarak çizgileri, kıvrımları ve kırışıklıkları ortadan kaldıran bir yüz gençleştirme tedavisidir.

PRP tedavisinde kanın pıhtılaşmasını sağlayan trombositlerin onarıcı ve iyileştirici gücünü kullanıyoruz. Hasarlı dokuların onarılması için gerekli “büyüme faktörlerini” içeren trombositler, dokularda hasar olması durumunda bu dokuda toplanarak bir onarım sürecini başlatır. PRP uygulaması hasarlı dokuya kan dolaşımıyla taşınabilecek miktardan daha fazla trombosit verilmesini amaçlamaktadır. Yeni geliştirilen bu yöntem, hasarlı dokuların daha hızlı ve daha iyi onarımını sağlıyor. Bu yöntemle elde edilen trombositlerin yoğunluğu kanınkinden 2 ila 4 kat daha fazladır.

Nasıl Gerçekleştirilir?

PRP işleminde öncelikle hastadan kan alınır. Kanın trombosit bakımından zengin kısmı özel bir santrifüj ve filtreleme işlemiyle ayrıştırılır. Bu tedavi edilecek bölgeye enjekte edilir. Böylece enjeksiyon bölgesinde büyük miktarda büyüme faktörü salınır. Bunlar da yaraların iyileşmesini, kırışıklık, sivilce izi gibi cilt problemlerinin giderilmesini, cildin yenilenmesini sağlar. Ayırma işlemi bittikten sonra beklemeden hızlı bir şekilde kullanılması kritik önem taşımaktadır.

PRP uygulaması birkaç şekilde yapılabilmektedir. Steril bölgeye enjekte edilebileceği gibi dermapen ile açılarak kanalların üzerine maskeleme amaçlı da bırakılabilir. Uygulama yöntemi ve seans sayısı hastanın durumuna göre belirlenir. 

İlk seanslar birer ay arayla 3 seans olarak uygulanır. Daha sonra hastanın cildinin durumuna göre 6 ayda tek seans veya 6 ayda 3 seans olarak devam edilir. İlk uygulamadan itibaren ciltte sağlıklı bir görünüm ve parlaklık ortaya çıkar.

PRP Tedavisi Vücudun Hangi Bölgelerine Uygulanabilir?

PRP çoğunlukla yüz, boyun ve saça uygulanır. Dekolte bölgesine, ellere, kollara ve bacaklara da uygulanabilmektedir. PRP özellikle dudak çevresinde yeni oluşan kırışıklıklarda kullanılan ilk yöntemlerden biridir. Yüzde ve vücutta lift etkisi sağlar.

PRP tedavisinin kullanıldığı işlemler şu şekildedir:

-Yüzdeki kırışıklıkların giderilmesi,

-Boyun ve dekolte kırışıklıklarının giderilmesi,

-Sivilce ve benzeri çukurlu cilt izlerinin doldurulmasında,

-Cildin gözenekli yapısının form kazanması,

-Dudak estetiğinde dolgunluk ve şekillendirme,

-Yara tedavisinde,

-Cerrahi yara ve yanıkların tedavisinde,

-Saç dökülmesinde.

PRP işleminde kişinin kendi hücrelerinden elde edilen bir serum kullanıldığı için ciltte en doğal görünümü verir. Kolajen üretimini artırır ve uzun süreli etki gösterir. PRP tedavisi hakkında daha detaylı bilgi ve daha fazlası için bizimle iletişime geçebilirsiniz.