KAŞ VE ALIN ESTETİĞİ

Yüz implantları, bir operasyon sonrasında veya bir kaza sonucunda ciltte görülen yaşlanma ve/veya cilt yapısı düzensizliklerini düzeltmek için bireylerin yüz yapısına uygulanan katı malzemelerdir. Yüz implantları genellikle çene ve yanaklara uygulanır. Yüz implantları, direk olarak kemik yapısına müdahale olmadan kemik üzerine yerleştirme yoluyla uygulanabilir.

İdeal Yüz Yapısı
Alın saç çizgisi ile burunun başlangıç noktası arasındaki mesafe, burunun başlangıç noktasından burunun alt ucuna olan kısım ve burunun alt ucundan çenenin alt ucuna olan mesafe birbirine eşit olmalıdır. Dudaklar arasındaki mesafe, çene ucunun ucu ile burunun alt ucunun arasındaki mesafenin üçte ikisini kaplamalıdır. Yüzün bu oranı, yumuşak dokular ve kemiklerden oluşur.

Dişlerdeki kapanış bozukluğu, üst ve alt çenenin şekli ve hacmine bağlı olarak şekillenir. Bu tür durumları düzeltmek için erken yaşta teşhis koymak önemlidir ve bu durumda insanlar gençken bir ortodontik tedaviye başvurmalıdır. Bireylerin kemik gelişimi tamamlandıktan sonra, ortognatik cerrahlar çene kemiklerinde düzeltme operasyonları yapmalıdır.

Dişlerin kapanışında kemik deformitelerinin etkisi yoksa veya durum bir ortodontik prosedürle tedavi edilirse, daha orantılı ve estetik bir görünüme ulaşmak için yüz implantları uygulanabilir. Silikon ve gözenekli polietilen yüz implantları en çok tercih edilenler arasındadır. Gözenekli polietilen implantlar, cerrahi sırasında bir bıçak veya tıraşlama tekniği kullanılarak hastanın yüz yapısına uygun şekilde şekillendirilebilir.

İyileşme Süreci
Hasta, ameliyat sonrası durumuna bağlı olarak aynı gün veya ertesi gün taburcu edilir. Ağrı ve olası enfeksiyon için ilaçlar doktor gözetiminde hastaya verilir. Yüzün tamamen iyileşmesi yaklaşık bir yıl sürer.

Ameliyat
Yüz implantları, diğer ameliyatlarla birlikte yapılmıyorsa, lokal, sedasyon veya genel anestezi altında üç farklı şekilde uygulanabilir. Yanak kemiklerinin onarımı için implantlar üst dişlerin girintilerine yerleştirilerek yapılır. Kesiler kısa sürede ve izsiz bir şekilde iyileşebilir. Çene kemiğindeki yapısal bozuklukları düzeltmek için implantlar alt çenedeki tek bir girinti yoluyla uygulanır. Çene içine yerleştirilen implantlar, kemik üzerine ve kemiklerin alt kısmına yerleştirilir. Operasyondan sonra cilt bantlarla kapatılır ve düzenli olarak buz torbası uygulanmalıdır.