Sıklıkla ani kilo değişimleri ve yaşlanma, bacağın üst bölümü olarak da bilinen uyluk bölgesinde sarkmaya neden olur. Estetik anlamda rahatsızlık verebildiği gibi kişide fit olmayan bir görüntü oluşturan bu tür gevşeme ve sarkmalardan, uyluk germe operasyonu ile kurtulmak mümkündür.

Uyluk germe operasyonu, üst bacak bölümünde yer alan fazla derinin çıkarılmasıyla gerçekleştirilir. Çoğunlukla genel anestezi eşliğinde yaklaşık 1-2 saat süren işlemde, kasıktan diz iç kısmına kadar bir kesi ile sarkık doku alınır. Akabinde alt kısımda kalan deri gerilerek kasık bölgesine dikilir. Kişinin üst bacak bölgesinde, yapısal olarak kalınlık söz konusu olduğunda, uyluk germe ameliyatına ek olarak liposuction işlemi de uygulanır.

Uyluk germe ameliyatında kesiye bağlı olarak ortaya çıkacak olan yara izi, bazı kişilerde kasık bölgesinde saklanır. Ağrı ve sızı gibi şikayetlere büyük oranda rastlanmayan işlemden sonra bir süre yürümede zorluk yaşanabilir. Bu sebeple özel bir korse ile birlikte kişinin dinlenmesi tavsiye edilir. Zira dikişler idrar hattına yakın olmasından dolayı temas halinde iyileşme olumsuz etkilenir. Uyluk germe ameliyatından sonra hastaya yakın takip uygulanmalı ve detaylıca kontrol edilmelidir.

Uyluk bölgesi en ufak hareketlerde bile etkilenmesinden dolayı operasyonun ardından yaklaşık 1 ay boyunca ağır egzersiz yapılmamalıdır. Uyluk germe ameliyatından sonra kişi, konusunda uzman doktorların önerilerini dikkate alarak 1 hafta 10 gün içerisinde günlük hayatına dönebilir.