Ağrılı yağlanma sendromu olarak da bilinen lipödem, çoğunlukla bacaklarda görülür. Kimi vakalarda kolları da etkileyen hastalığın en önemli belirtileri, kalça ve bacaklarda görülen aşırı yağlanmadır. Ayak bileğine kadar ilerleyen bu şişlikler, çoğunlukla ergenlik döneminde başlar. Kadınlarda karşılaşılan bir hastalık olan lipödem, vücutta morarma ve ağrılara yol açabilir.

Kişinin giyim alışkanlıklarını değiştirmesine yol açacak psikolojik etkileri bulunan lipödem, özgüveni problemi de yaratır. Etek ve dar pantolon giyememe gibi sıkıntılara yol açan hastalık, psikolojik olarak kişinin rahatça spor yapmasına da engel olur. 4 evresi bulunan lipödemde, ilk evrede bacaklarda şiş ve yağlanma görülür. İkinci evrede cilt yapısında değişimler gözlemlenir. Üçüncü evrede yağ tabakaları görünür hale gelirken dördüncü evrede ise lenf damarlarında problemler başlar. Lipödem asla tek bacakta meydana gelmez, simetriktir ve her iki bacakta da gözlemlenir.  

Lipödem tedavisinde kullanılan ve olumlu sonuçlar veren yöntem liposuction’dır. Sorunlu bölgedeki yağın mümkün olduğunca alınması ile başlayan tedavi süreci, sıradan bir hastadan yağ alınması gibi değildir. Zira lipödem hastalarında, vakanın şiddetine de bağlı olarak lenf damarlarında ve toplardamarlarda hasar meydana gelmiş olabilir. Bu sebeple operasyon damarların seyrine dikkat ederek ve koruyaracak şekilde  yapılmalıdır. Tedavi süreci bölge bölge planlanarak gerçekleştirilmelidir. Ayrıca hastanın bacağının ideal biçimde gözükmesi için dokuların sıkılaştırılması gibi ek uygulamalara da gerek duyulabilir. Operasyonun akabinde özel bacak çorapları giymek gereklidir. Ayrıca anti ödem egzersizleri, lenfatik masaj gibi uygulamalar da lipödem tedavisinin parçaları arasında yer alır.